Ruijie RG-POE-50-60W-MG 50W-60W PoE Injector
SKU:
RG-POE-50-60W-MG
UShs
In Stock
Ruijie RG-POE-50-60W-MG 50W-60W PoE Injector quantity
SKU:
RG-POE-50-60W-MG
Category:
Networking
Stable and high-performance power supply to the AP
Wide operating temperature range from -10℃ to +45℃
Description
50W-60W Power Output – Adjustable power delivery to suit different PoE devices, including access points, IP cameras, and VoIP phones.
IEEE 802.3af/at Compliant – Supports PoE+ standards, delivering up to 60W to high-power devices for reliable performance.
Output Voltage
56 V DC @ 1.08 A
Input Current
Max. 0.5 A
Inrush Current
< 80 A @ 230 V AC
Operating Temperature
-10°C to +45°C (14°F to 113°F)
Storage Temperature
-40°C to +70°C (-40°F to 158°F)
Dimensions
137.4 x 62.3 x 32.6 mm (5.41 x 2.45 x 1.28 in.)
Weight
225 g (7.94 oz)
Surge Protection
65 V
Max. Discharge Current
500 A (8/20 µs)
Warranty
3 years
PoE Standard
Passive PoE, 56V, 60W
Related products
Add to wishlist
Compare
COMMANDO Soldier C2000 48GE PoE+,
COMMANDO Soldier C3000 48GE PoE+,
COMMANDO Soldier C2000 24GE,
COMMANDO Soldier E2000 8GE PoE+
TP LINK 4G LTE Mobile Wi-Fi
Recently Viewed Products