Ruijie RG-RAP6260(H) AX6000 High-density Outdoor Omni-directional Access Point
SKU:
RG-RAP6260(H)
UShs
In Stock
Ruijie RG-RAP6260(H) AX6000 High-density Outdoor Omni-directional Access Point quantity
SKU:
RG-RAP6260(H)
Categories:
Access Points
Networking
Ruijie
Ultra-fast 5.95 Gbit/s outdoor Wi-Fi 6, best-in-class Wi-Fi performance.
Easily adding extra outdoor Wi-Fi with Reyee mesh.
Long-distance deployment with optical ports.
IP68 rating, adapting to harsh environments.
Internet access with 2.5 Gbit/s uplink.
Lightning Protection/Surge ±4kV (Including DC port)
Description
Specification
Description
Reyee
Wifi access point 6 802.11ax dual-band 2,4 and 5 GHz
Compatible with 802.11a/b/g/n/ac/ax
Allows connections up to 6000 Mbps
Antennas with MIMO technology 4×4 2.4GHz and 4×4 5GHz
2.4GHz Directional antennas: 50°H x 30°V and 5GHz: 60°H x 30°V
Channel width up to 160MHz
1 Ethernet Ports 2,5G MultiGigabit
1 Gigabit SFP Port
Temperature range from -40 to 65 ºC
Hi-PoE power supply 802.3bt
Features
Reyee
AP Directional Wi-Fi 6 High Density
Frequency 2.4 and 5 GHz / 160MHz Channel Width
Supports 802.11a/b/g/n/ac/ax
Transmission speed up to 6000 Mbps
MU-MIMO antennas 4×4 in 2.4GHz, 4×4 in 5GHz
Wireless Protocol
802.11ax (Wi-Fi 6), 5.95Gbps
Network Port
1 x 100/1000/2500 Base-T, 1 x 1GBase-X SFP
MIMO
4x4 @2.4 GHz, 4x4 @5 GHz
Max/Recommended Clients
512/130
Protection Level
IP68
Operating Temperature
-40℃ ~ 65 ℃
Dimension
300 mm × 300 mm × 75.5 mm (excluding mounting kits)
Weight
3.5 kg (excluding mounting kits)
Power Supply
802.3bt PoE++, 48V/1A DC
Power Consumption
≤ 40W
Certifications
CE, ROHS
Warranty
3 Years
Related products
Add to wishlist
Compare
TP LINK 4G LTE Mobile Wi-Fi
COMMANDO Soldier E2000 16GE PoE+
COMMANDO Marshall C3500 24x 10G SFP+
AC1200 Whole-Home Mesh Wi-Fi System
COMMANDO Soldier C2000 24GE PoE+
COMMANDO Soldier C2000 16GE PoE+
Recently Viewed Products
Ruijie Reyee RG-RAP1260 AX3000 Wi-Fi 6 Dual-Band Wall Plate Access Point
HikVision DRAM 16GB DDR4, 3200MHz , SODIMM, 260Pin, 1.2V, CL22
HPE ProLiant DL380 Gen10 (1) Intel Xeon-G 5218 Kit (2.3GHz/16-core/125W)